Video.SITA.sk

Video > Slovensko

 

SITA Produkty

Webnoviny.sk - aktuálne spravodajstvo priamo do vášho počítača

Foto.SITA.sk - obrazový servis tlačovej agentúry SITASlovensko

LEVICE: Kedysi schátraná synagóga sa skvie v novom leskuVAROVANIE: Zverejnenie, skopírovanie, šírenie alebo iné použitie tohoto videa bez súhlasu agentúry SITA je trestné. Tlačová agentúra SITA môže vymáhať svoje práva súdnou cestou.
Ak máte záujem stať sa odberateľom videoservisu a zverejňovať naše videá na Vašej stránke alebo vo Vašom médiu, zaregistrujte si (platený) prístup do Videoservisu SITA pre cenovú ponuku nás kontaktujte.


Názov videa:LEVICE: Kedysi schátraná synagóga sa skvie v novom lesku
Miesto natočenia:RE-LV
Dátum natočenia:Štvrtok 26. apríla 2012 15:00
Dátum vydania:Štvrtok 26. apríla 2012 18:29
Popis videa:Zrekonštruovanú židovskú synagógu, ktorá bude slúžiť ako kultúrny a umelecký stánok mesta, dnes otvorili v Leviciach. Kultúrna pamiatka z roku 1883 dlhé roky chátrala, až hrozilo, že spadne. Vďaka dotácii z eurofondov ju mohlo mesto obnoviť. Celkové náklady dosiahli 1,6 milióna eur, z toho 85 percent išlo z Európskej únie, desať percent zo štátneho rozpočtu a piatimi percentami prispelo mesto. „Ja som synagógu už 20 rokov vnímal ako niečo, čo je odsúdené na to, aby to spadlo. Teraz v prvom rade z centra mesta odíde jedno veľké zbúranisko a zastaraná budova. Vytvorili sme jeden pekný kultúrny stánok na spoločenské podujatia rôzneho druhu,“ zhodnotil primátor Levíc Štefan Mišák. Synagógu v Leviciach postavili v roku 1883, čo dokladuje zakladacia listina, ktorú objavili robotníci v marci 2011 pri stavebných úpravách spodnej časti čelnej strany synagógy. Tento odkaz z minulosti čakal uložený v lekárnickej fľaši v jednom z murív takmer 128 rokov
Súbor a veľkosť:MP4 - 8.94MB
Autor videa:Mária Pietová
Podmienky licencie:1
Stiahnite video:Video vo formáte MP4 je dostupné na stiahnutie len prihláseným odberateľom. Prosím, prihláste sa do systému vpravo hore alebo sa zaregistrujte a aktivujte si službu download.