Video.SITA.sk

Video > Slovensko

 

SITA Produkty

Webnoviny.sk - aktuálne spravodajstvo priamo do vášho počítača

Foto.SITA.sk - obrazový servis tlačovej agentúry SITASlovensko

MIKOLAJ: Vlastenecká smernica pre SNS môže poslúžiť aj FicoviVAROVANIE: Zverejnenie, skopírovanie, šírenie alebo iné použitie tohoto videa bez súhlasu agentúry SITA je trestné. Tlačová agentúra SITA môže vymáhať svoje práva súdnou cestou.
Ak máte záujem stať sa odberateľom videoservisu a zverejňovať naše videá na Vašej stránke alebo vo Vašom médiu, zaregistrujte si (platený) prístup do Videoservisu SITA pre cenovú ponuku nás kontaktujte.


Názov videa:MIKOLAJ: Vlastenecká smernica pre SNS môže poslúžiť aj Ficovi
Miesto natočenia:SR-BA
Dátum natočenia:Streda 28. apríla 2010 13:00
Dátum vydania:Streda 28. apríla 2010 13:49
Popis videa:Smernica ministerstva školstva, ktorá mala pôvodne upravovať zamietnutý návrh vlasteneckého zákona poslancov za SNS Jána Slotu a Rafaela Rafaja, zrejme neskončí v koši. Podľa ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) by mala bez zmeny poslúžiť aj novele zákona o štátnych symboloch, ktorú ako alternatívu k vlasteneckému zákonu odklepol v utorok predsedovi vlády Robertovi Ficovi parlament. Rovnako ako pôvodný návrh vlasteneckého zákona od SNS, ani Ficova novela neurčuje, kde a v akom formáte majú byť štátne symboly v triedach umiestnené. Minister je presvedčený, že schválený zákon je na 85 percent podobný tomu, čo predkladali slotovci. "Tým, že sa do nového zákona dostali tie požiadavky, ktoré sme na rokovaní presadili, tak tá smernica môže platiť na 100 percent," uviedol pre agentúru SITA Mikolaj. Minister školstva prízvukuje, že Ficova podoba vlasteneckej legislatívy nepatrí Smeru, ale že ide o vládny návrh. Mikolajovi sa na rokovaní podľa vlastných slov podarilo do pôvodného Ficovho návrhu doplniť najdôležitejšie časti. "Že sa do štátneho vzdelávacieho programu musí dostať aj výučba vlastenectva a že grafické znázornenie textu a zástavy bude v každej triede," konštatoval Mikolaj. Tvrdí, že vďaka jeho iniciatíve novela platí nielen pre štátne, ale aj súkromné a cirkevné školy. Po tom, čo vlastenecký zákon z dielne SNS vrátil prezident poslancom, ho v utorok parlament zamietol. Alternatívu k tomuto zákonu predložil v pondelok vláde premiér Robert Fico (Smer-SD). Keďže išlo o skrátené legislatívne konanie, na rokovaní parlamentu sa objavila zároveň s návrhom SNS. Premiérova novela na rozdiel od návrhu SNS uspela. Fico si predsavzal zabezpečiť prijatie rovnakých princípov ako deklarovala SNS, ale zjednodušene. Zatiaľ čo SNS rátala so štátnou hymnou na začiatku každého školského týždňa, Fico to obmedzil na začiatok a koniec školského roka. Vládna novela určuje vlastenectvo štátnym, cirkevným aj súkromným školám, slotovci rátali len so štátnymi. Ak novelu zákona o štátnych symboloch podpíše prezident, účinná bude od 1. septembra.
Súbor a veľkosť:WMV - 12.79MB
Autor videa:Janka Harmadyová
Podmienky licencie:1
Stiahnite video:Video vo formáte WMV je dostupné na stiahnutie len prihláseným odberateľom. Prosím, prihláste sa do systému vpravo hore alebo sa zaregistrujte a aktivujte si službu download.