Video.SITA.sk

Video > Slovensko

 

SITA Produkty

Webnoviny.sk - aktuálne spravodajstvo priamo do vášho počítača

Foto.SITA.sk - obrazový servis tlačovej agentúry SITASlovensko

Opozícia napadne novelu zákona o neziskovkách na ústavnom súdeVAROVANIE: Zverejnenie, skopírovanie, šírenie alebo iné použitie tohoto videa bez súhlasu agentúry SITA je trestné. Tlačová agentúra SITA môže vymáhať svoje práva súdnou cestou.
Ak máte záujem stať sa odberateľom videoservisu a zverejňovať naše videá na Vašej stránke alebo vo Vašom médiu, zaregistrujte si (platený) prístup do Videoservisu SITA pre cenovú ponuku nás kontaktujte.


Názov videa:Opozícia napadne novelu zákona o neziskovkách na ústavnom súde
Miesto natočenia:SR-BA
Dátum natočenia:Utorok 16. marca 2010 10:00
Dátum vydania:Utorok 16. marca 2010 11:16
Popis videa:Skupina 43 opozičných poslancov napadne v najbližších dňoch na Ústavnom súde SR novelu zákona o neziskových organizáciách. Dnes o tom informoval na tlačovej besede jeden z predkladateľov návrhu Gábor Gál zo strany Most- Híd. Štát môže podľa novely od februára menovať nadpolovičnú väčšinu členov správnej rady vrátane predsedu neziskovej organizácie, ktorej je zriaďovateľom alebo spoluzakladateľom a v mene ktorého koná ministerstvo zdravotníctva, ak do nej pri založení vloží viac ako polovicu všetkých vkladov. Pod návrh sa podpísali poslanci SDKÚ-DS, KDH, KDS a Most-Híd. Návrh podania pripravil ústavný právnik Radoslav Procházka. Podľa neho novela je v rozpore s Ústavou SR, ktorá zaručuje ochranu vlastníctva a tiež prísne stráži hranice medzi štátom a neštátnou sférou. Procházka upozornil, že štát nevyužil nástroje, ktoré má k dispozícii, ale vstupuje do neziskových organizácií úpravou zákona. Novela tiež podľa neho porušuje základný princíp, ktorým je rovnosť foriem vlastníctva. „Jedna skupina je zvýhodňovaná pri nakladaní s majetkom,“ uviedol Procházka a dodal, že novela je retroaktívna, pretože zasahuje do už založených vzťahov.
Súbor a veľkosť:WMV - 30.19MB
Autor videa:Richard Kramarik
Podmienky licencie:1
Stiahnite video:Video vo formáte WMV je dostupné na stiahnutie len prihláseným odberateľom. Prosím, prihláste sa do systému vpravo hore alebo sa zaregistrujte a aktivujte si službu download.