Video.SITA.sk

Video > Slovensko

 

SITA Produkty

Webnoviny.sk - aktuálne spravodajstvo priamo do vášho počítača

Foto.SITA.sk - obrazový servis tlačovej agentúry SITASlovensko

SMK: Prioritou programu materinský jazyk a kultúraVAROVANIE: Zverejnenie, skopírovanie, šírenie alebo iné použitie tohoto videa bez súhlasu agentúry SITA je trestné. Tlačová agentúra SITA môže vymáhať svoje práva súdnou cestou.
Ak máte záujem stať sa odberateľom videoservisu a zverejňovať naše videá na Vašej stránke alebo vo Vašom médiu, zaregistrujte si (platený) prístup do Videoservisu SITA pre cenovú ponuku nás kontaktujte.


Názov videa:SMK: Prioritou programu materinský jazyk a kultúra
Miesto natočenia:SR-BA
Dátum natočenia:Piatok 30. apríla 2010 12:00
Dátum vydania:Piatok 30. apríla 2010 12:33
Popis videa:Prioritami predvolebného programu SMK sú podľa predsedu Republikovej rady strany Ivána Farkasa najmä materinský jazyk a kultúra, ale aj pozdvihnutie hospodárstva, tvorba pracovných miest, protikorupčné opatrenia, vymožiteľnosť práva a regionálny rozvoj. SMK dnes predstavila na tlačovej besede svoj predvolebný program. Chýbal však pri tom predseda strany Pál Csáky. "Nie sme stranou jedného človeka. V SMK je tímová práca," uviedol podpredseda strany József Berényi, podľa ktorého program novinárom predstavil tím, ktorý ho aj pripravoval. Poslankyňa NR SR Ágnes Biró upozornila, že SMK má program v oblasti hospodárstva, ekonomiky, v sociálnych otázkach spoločný alebo podobnými s inými stranami. Odlišuje sa však v otázkach kultúry a jazyka. "Keď si nezachováme kultúru a jazyk, možno ani nebudeme," vyhlásila. Z tohto dôvodu je to pre SMK dôležité. Zdôraznila, že maďarským jazykom hovorí približne 10 percent občanov SR. "Maďarský jazyk nie je v SR cudzím. Nie sme cudzí v SR. Maďarčina nie je na Slovensko importovaná," povedala. Preto podľa nej treba postaviť používanie jazyka na nových pravidlách. Znížiť by sa mala hranica pre používanie jazyka menšiny v samospráva z 20 na 10 percent, čo by malo pomôcť Rusínom a Ukrajincom. Tiež by mal byť zmenený štatút maďarského jazyka na regionálny. To by umožnilo, aby sa maďarský jazyk mohol používať v úradnom styku aj v mestách, kde menšina nedosahuje potrebnú hranicu, aj keď v regióne ju presahuje.
Súbor a veľkosť:WMV - 19.73MB
Autor videa:Janka Harmadyová
Podmienky licencie:1
Stiahnite video:Video vo formáte WMV je dostupné na stiahnutie len prihláseným odberateľom. Prosím, prihláste sa do systému vpravo hore alebo sa zaregistrujte a aktivujte si službu download.